Вестник Земя - първа страница

Нед16022020

Брой 284, Година XXX

Валута: 1 USD = 1.80394 BGN ↑ 1 GBP = 2.35053 BGN ↑ 1 CHF = 1.83801 BGN ↓
Back Вие сте тук:Начало Спорт (2) Гришо пропиля историческа победа и е аут от Мелбърн

Гришо пропиля историческа победа и е аут от Мелбърн

Българинът загуби след 5-сетова битка от Томи Пол във втория кръг на турнира от Големия шлем

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна от Australian Open, след като загуби с 4:6, 6:7 (6), 6:3, 7:6 (3), 6:7 (3) от американеца Томи Пол, който е 80-и в световната ранглиста. Гришо беше на крачка да запише исторически първи обрат в кариерата си на мач, в който губи с 0:2, но в крайна сметка не успя.

Българинът беше съвсем близо до победата, след като в петия сет при 5:4 и свой сервис водеше с 30:0, но позволи на американеца да го пробие и след това да доведе решителната част до дълъг тайбрек до 10, в който Григор отстъпи на съперника си. Тъй като миналата година стигна осминафиналите, Димитров ще загуби 135 точки за световната ранглиста и ще се смъкне с една позиция до 21-ата, а пък Томи Пол оправда предварителните прогнози, че ще блесне в Мелбърн. Следващият му противник ще бъде Мартон Фучович. Унгарецът победи Яник Синер (Италия) с 6:4, 6:4, 6:3.

Тенис Сандгрен поднесе една от големите изненади в тазгодишното издание на Australian Open. Американецът надделя над световния №8 Матео Беретини в епична петсетова битка, която продължи три часа и половина и завърши при резултат 7-6(7) 6-4 4-6 2-6 7-5. Италианецът загуби първите две части и опита да осъществи втория обрат от 0-2 в кариерата си. Предният се случи на Уимбълдън 2018 срещу друг американец – Джак Сок. Сега обаче Беретини допусна решителен пробив в края на петата част и изпрати съперника в трети кръг срещу Сам Куери. Американецът победи Ричардас Беранкис (Литва) със 7:6(2), 4:6, 6:4, 6:4, след като наниза 26 аса

Седемкратният шампион и защитаващ титлата си Новак Джокович (Сърбия) в лекота се класира за третия кръг. Сърбинът, който е поставен под номер 2 в схемата, победи във втория си мач от турнира участващия с “уайлд кард“ Тацума Ито (Япония) с 6:1, 6:4, 6:2 за 96 минути. Джокович загуби сет в първия кръг срещу Ян-Ленард Щруф, но сега не допусна подобно нещо срещу световния №146. Той направи пет пробива в мача, който се игра при доста ветровито време.

“Беше борба до края. Условията бяха тежки. Вятърът може да ви изведе от зоната на комфорт много бързо“, коментира сърбинът.

В третия кръг Джокович ще играе срещу друг японец Йошихито Нишиока, който елиминира Дан Евънс (Великобритания) с 6:4, 6:3, 6:4.

Шестият поставен в схемата Стефанос Циципас (Гърция) продължава напред в турнира без игра след отказ на съперника му Филип Колшрайбер поради контузия. Германецът е с мускулно разтежение. В третия кръг Циципас ще играе срещу Милош Раонич (Канада), който елиминира Кристиан Гарин (Чили) с 6:3, 6:4, 6:2.