Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Чет15112018

Брой 220, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.73144 BGN1 GBP = 2.24684 BGN1 CHF = 1.71639 BGN
Back Вие сте тук:Начало Земеделие (2) Браншът бие тревога: Губим Тракия като винен регион?

Браншът бие тревога: Губим Тракия като винен регион?

Браншът бие тревога: Губим Тракия като винен регион?

Ако родните чиновници не предприемат действия да я защитят като географски регион за качествените български сортове, Турция може да ни изпревари с регистрацията

Ако българските винопроизводители не предприемат действия да защитят Тракия като географски регион за качествените български сортове, Турция може да ни изпревари с регистрацията. Именно затова Националната лозаро-винарска камара и браншовите организации са длъжни да направят постъпки пред Европейската комисия, но за целта те трябва да потърсят съдействие и от българската администрация, така че южните вина от региона да получат онази защита, която исторически ни се полага. Това отбеляза в деня на Трифон Зарезан винопроизводителят от Ивайловград Юлиян Ямантиев в интервю за националното радио.Вчера стотици хиляди лозари и винари зарязаха традиционно своите лози, отбелязвайки първия празник, предвестник на пролетта.

Дълбоката традиция на виното шества по нашите земи от времето на траките, затова и съвременните винари са длъжни да я продължават и съхраняват, смята Ямантиев, за който съвременният интерес трябва да се поддържа от високи професионалисти.

Вярно е, че през последните години в страната изникнаха много модерни винарни, но малка част от тях разполагат с добри технолози-професионалисти, които могат да направят истинското вино.

Подобно на останалите сектори в земеделието и при винопроизводството бизнесът се задъхва от липса на кадри, а това е сериозен проблем за развитието на сектора. Именно затова и винарите с опит бият камбаната, преди секторът да се окаже обезкървен от технолози, за които магията на виното е като изкуството – съвършено.

България

Икономика

Култура

Представят новата книга на Тодор Коруев

Представят новата книга на Тодор Коруев

Новата книга на Тодор Коруев „Още животописи“ (Издателство „Захарий Стоянов“) ще бъде представена на 19 ноември (понеделник) от 17.30 ч. в л…

Прочети още:

Loading...

Спорт

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Бербо сподели какво мисли за това - дали е готов за ново предизвикателство

“Аз имам много амбиции, свързани с различни неща. Да ръководиш цел…

Прочети още:

Loading...

Свят