Проф. Стив Ханке: България губи от приемането на еврото с инфлация, дългове и корупция
- Публикувана в Понеделник, 16 Май 2022
“Българският народ би загубил, ако се присъедини към еврозоната. Защо обществото би искало да приеме нещо, което и рисковано и ще иска промяна, която ще промени цените?
Това е политически въпрос - натрапва се в главите на българите отвън и затова тази година е разработен план за тази промяна. Повечето хора не го искат. Затова процесът се управлява тайно и не ми харесва. Обичам слънцето да огрява нещата, които се случват. Темата е и финансова - ако България влезе в еврозоната, ще има по-висок дълг, повече корупция и инфлация. Ако промяната бъде направена, финансовите последици ще са отрицателни, а не положителни“. Тези позиции изрази в ефира на bTV световноизвестният икономист проф. Стив Ханке, който разби на пух и прах напъните на правителството за скорошно влизане на България в еврозоната.
“Защо бихте искали да промените системата на валутния борд, която работи много добре. Защо да го изоставяте и как точно ще се случи преходът. Какво стана с други страни във валутен борд, които приеха еврото. Литва и Естония са страните с най-високи нива на инфлация в еврозоната — в Литва е 16%, а в Естония — 15%. А на европейска база инфлацията е само 10,5%“, каза още проф. Ханке, който е изявен противник на еврозоната.
Той е категоричен, че рискът от повишена инфлация е много по-голям, ако приемем еврото и изоставим валутния борд.
“Дали българската общественост подкрепя това? Не. Около 60–70% от българите не искат да се откажат от валутния борд. Политически е много непопулярно в България да се направи това. Освен това България не отговаря на критериите за влизане в еврозоната, защо бързате. Цялата идея е лудост“, заяви икономистът.
Ако прочетете внимателно договора за членство в ЕС, вашето задължение е евентуално да се присъедините към еврото, но не се посочва кога.
“Защо бързате? Имате система, която работи перфектно. Защо не обсъждате темата, няма референдум? Цялата идея е лудост. Как биха се развили нещата, ако България беше в еврозоната и тя се разпадне?“, посочи още Ханке.
“Интересно ще е да се види какво ще стане с природния газ. САЩ обещават много на всички, но големият проблем е, че няма достатъчно газ, за да снабдим всички”, обясни Ханке.
По думите му Камала Харис не управлява частните фирми и може да обещава каквото си иска. България може да се откаже от руския петрол, ако иска да плати цената, смята световноизвестният икономист.