Пендаровски: Предложението на Париж е приемливо, няма консенсус за вписването на българите в конституцията
- Публикувана в Вторник, 05 Юли 2022
ВМРО-ДПМНЕ отхвърли френското предложение, прави митинг след митинг
Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски заяви, че предложението на Франция по казуса за преговорите на страната за еврочленство е приемливо за него. По думите му засега няма консенсус за вписването на българите в конституцията. Никой в Северна Македония не е против влизането на българите в конституцията, но поляризацията на обществото прави невъзможно събирането на две-трети мнозинство за конституционни поправки, заяви Пендаровски.
“Предложението се свежда до едно искане, за вписване на българите в конституцията. Не вярвам, че това е съдбовна дилема. Моята позиция е да се приеме предложението само за започване на преговорите. Решението да се приеме френското предложение няма да бъде исторически триумф или исторически провал.…Предложението е приемливо за мен на този етап“, казва Пендаровски.
Президентът направи изявление след заседание на Съвета за национална сигурност в Скопие и призова правителството на РСМ да одобри предложението на френското европредседателство, с което да се преодолее ветото на България и да стартират преговорите с Брюксел, предаде БНР. “Според него предложението на Франция е преходно и не подкопава македонската идентичност — с модифицираното предложение вдигаме българската блокада, оставаме на европейския път, заяви той. Македонската идентичност не е потъпкана в преговорната рамка и има чиста формулировка за македонския език, добави президентът на РСМ. Историята не става част от условията в преговорната рамка, каза още Пендаровски. “Историята не е изискване и има само едно изречение и в предложението, и в протоколите, че историческата комисия трябва да има между 8 и 12 заседания годишно“.
“Убеден съм, че не можехме да спечелим повече. Не твърдя, че с преговорите през последните две години не можеше да се получи нещо по-качествено, но нямаше да има съдържание, а детайли“, добави той. Посочвайки, че това е максимумът, който Скопие може да постигне като страна-кандидат, Пендаровски се противопостави и на твърдението на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, че с предложението македонците ще бъдат асимилирани.
Свиканото от Пендаровски заседание на Съвета за сигурност беше част от широките консултации по така нареченото френско предложение. В Скопие се проведе и среща, посветена на предложението, между премиера Димитър Ковачевски и лидера на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски. Мицкоски е помолил Ковачевски да не приема френското предложение, а в замяна да оттегли искането си за предсрочни парламентарни избори, или пък от преговорната рамка да бъдат премахнати частите с вписването на българите в конституцията, годишните прегледи на напредъка и позоваването на втория протокол между България и Северна Македония. От своя страна премиерът Димитър Ковачевски не отговори категорично дали отхвърля или не предложението на лидера на ВМРО-ДПМНЕ, но посочи, че идентичността и езикът не са застрашени.
Пред сградата на правителството на Република Северна Македония в Скопие и вчера продължи протестът срещу френското предложение за начало на европреговорите на страната и преодоляване на ветото на България. Стотина граждани блокираха булеварда пред сградата, а за по-късно вечерта опозицията от ВМРО-ДПМНЕ отново свиква протестен митинг, предаде БНР. “Оставаме до края. Целта е известна – да не се подпише договорът“, каза един от протестиращите в Скопие.